Rozhovor o přínosech koučování s Lenkou Smržovou, Jihočeškou a podnikatelkou

S Lenkou Smržovou jsme pracovaly na jejich osobních a profesních cílech. Tento rozhovor je určitým zhodnocením naší půlroční spolupráce a vyjádřením osobní zkušenosti z koučinku.

Co tě Leni přivedlo ke koučování?
Důvodů bylo více. Jeden z nich byl, že jsem nebyla úplně spokojená s tím, jak vypadá můj web z hlediska srozumitelnosti a čitelnosti. Chtěla jsem ho udělat zajímavější pro klienty a věděla jsem, že se taky zabýváš marketingem. A dál jsem věřila, že by mě koučink mohl posunout i v osobním rozvoji.

Co jsi o koučování věděla?
To, že kouč nedává řešení. Konkrétní průběh koučování jsem neznala a byla zvědavá, jak to probíhá, co se řeší. Taky jsem si říkala, jestli je kouč normální člověk…

A co jsi zjistila?
Zjistila jsem, že kouč je především průvodce a vede tě. Pracuješ si sama na hledání východiska. Kouč není nějaká kosmická bytost, která všechno ví a se vším ti poradí:). Je to partner, se kterým může člověk řešit všechno, co sám sobě dovolí.

Čím je pro tebe koučování?
Průvodcovstvím. Kouč je s tebou, vnímá, kdo jsi a co žiješ, a taky pravděpodobně umí číst mezi řádky. Jde vedle tebe nebo s tebou, protože ty sám víš, kudy cesta vede a tvoříš ji. Možná se kouč někdy ptá nepříjemně, někdy opakovaně. Udržuje směr, když myšlenky utíkají.

Jak se naplnila tvá očekávání?
Za ten půl rok jsem měla spoustu změn a koučování bylo takovým vyvrcholením. Pomohlo mi utřídit si myšlenky, soustředěně na nich pracovat a připravovat se na jednotlivá setkání. Vyhovovalo mi, že nebylo dopředu naplánováno, co budeme spolu řešit a vyplynulo to třeba z momentální potřeby.
To mé základní téma, zaměřené především na pracovní oblast mě pak nasměrovalo k sobě a vše se vzájemně propojilo. Výsledkem je, že jsem víc poznala samu sebe, zaktualizovala a rozšířila nabídku kurzů, zaměřila na to, co mne opravdu naplňuje. Tedy organizaci kurzů, kde skutečně razím individuální přístup, vládne přátelská atmosféra a pohoda.
Taky jsem si za tu dobu vychytávala různé způsoby organizování a plánování, vyzkoušela asi 3 typy diářů :). Teď jsem maximálně spokojená, protože vím, co mi vyhovuje.
Navíc, koučování mě nakoplo k tomu, abych si zrealizovala sny, na které jsem do té doby neměla čas ani myšlenky.

Co bylo největším přínosem?
Kupodivu jsem se díky tomu naučila věci víc řešit sama a samostatně. Zastavit se a pokládat otázky sama sobě. Pracovat třeba s vizuálními technikami. Člověk se vlastně naučí sebekoučovat, ví jak na to. Jako kdybys tam byla, ale vlastně nejsi.

Komu bys koučink doporučila?
Doporučila bych to všem, kteří jsou otevření, chtějí v životě změnu a cítí takovou tu tvořivou nespokojenost. To znamená pro ty, co s tou nepohodou chtějí něco dělat, něco změnit. Ne si jen zanadávat a zůstat v tom svém pelíšku u telky.

Uvažuješ o pokračování?
Můj předpoklad, že si s někým můžu povídat o svých myšlenkách, pracovat na svých cílech a problémech, se v rámci dané etapy naplnil. Ale vím, že spolupráce může pokračovat, protože všechno je v pohybu a mění se, stejně jako život. Takže tečku za koučováním ani naší další spoluprací dělat nemůžu…

Děkuji Lence za upřímné odpovědi a těším se na případné další společné kroky.


Kdo je Lenka Smržová?
Energická žena, která na sobě neustále pracuje, srší nápady a žije to, čemu věří. Podnikatelka, která v Č. Budějovicích dlouhodobě vede šicí, počítačové kurzy pro děti, ženy a seniory (více na www.ls-kurzy.cz). Má velmi pestrou škálu tvůrčích a vzdělávacích aktivit. Věnuje se environmentální výchově, je milovnicí koček a co jí čas dovolí, snaží se prostřednictvím svých šikovných rukou podpořit kočičí depozita.

Komentáře